^Na górę strony

nag10c

Witold Daniłowicz

wd2a

Prawa autorskie

Wszelkie elementy serwisu (teksty, zdjęcia, filmy, grafika) podlegają przepisom ustawy z 4.02.1994. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody jest zabronione.

Ciekawostki

Wilki i łosie na Isle Royale

Zapewne wielu Czytelników słyszało o tytułowej wyspie na Jeziorze Superior (jedno z Wielkich Jezior na pograniczu Kanady i USA), aczkolwiek zapewne niewielu pamięta jej nazwę. Jest ona znana z tego, że na powierzchni 535 km2 żyją tam zarówno łosie jak i wilki. Żyją razem od wielu lat i, wbrew temu, co można by przypuszczać, przez długi czas obie populacje pozostawały we względnej równowadze. Wynikało to z cyklicznego charakteru związku pomiędzy nimi. Rosnąca ilość wilków (mających dużo łatwej zdobyczy) powodowała spadek populacji łosia, co z kolei, po pewnym czasie, powodowało trudność w zdobycia pożywienia dla wilków, wskutek czego ich rozrodczość spadała. Zmniejszenie się populacji wilków powodowało odrodzenie się populacji łosia, co z kolei powodowało wzrost rozrodczości wilka. I cykl się powtarzał.

Ostatnio odwiedził mnie kolega z liceum, którego los rzucił w tamte strony – jest profesorem na Michigan Technologia University w Houghton, w stanie Michigan . To właśnie uczeni z tej uczelni od 60 lat monitorują obie populacje. Dowiedziałem się od niego, że dane z monitoringu wskazują, że populacja wilka na wyspie jest poważnie zagrożona! I to nie przez brak łosi. Jak podejrzewają uczeni, problemem jest chów wsobny – wilki są zbyt blisko spokrewnione, co doprowadziło do tego, że się nie rozmnażają! Przypuszczają, ze to jest powodem, że od 2009 r. liczba wilków na wyspie spadła z 24 do 2. Na wyspie została ich już tylko jedna para – jest to zarówno rodzeństwo jak i ojciec i córka. Od kilku lat nie miała potomstwa.

Tak bliskie pokrewieństwo wilków wynika z braku dopływu świeżej krwi. Z powodu ocieplenia klimatu wąski przesmyk pomiędzy wyspą i Kanada od szeregu lat nie zamarza i na wyspę nie docierają inne wilki z prowincji Ontario. Chcąc ratować ginącą populację naukowcy rozważają sprowadzenie na wyspę nowych zwierząt w ilości 20-30 sztuk.

A co z łosiami? Jak należało się spodziewać, wobec spadku ilości wilków, ich populacja wzrosła w istotny sposób. O ile normalnie wahała się w przedziale 700-1200 sztuk to teraz jest ich prawie 1500. U łosi naukowcy wykryli inną tendencję rozwojową – na przestrzeni 40 lat średnia wielkość zwierząt zmniejszyła się aż o 16%! Przyczyny tej zmiany naukowcy nie są w stanie wyjaśnić.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronach internetowych:

> mtu.edu/news/stories/2018/may/the-isle-royale-winter-study-celebrates-60-years.html

> isleroyalewolf.org

 

Copyright © 2024. Witold Daniłowicz - Wszelkie prawa zastrzeżone                                                                  Wykonanie strony - Andrzej Otrębski