^Na górę strony

nag10c

Witold Daniłowicz

wd2a

Prawa autorskie

Wszelkie elementy serwisu (teksty, zdjęcia, filmy, grafika) podlegają przepisom ustawy z 4.02.1994. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody jest zabronione.

Ciekawostki

Mapa lasów polskich (mapa łowiecka) z 1938 r.

Ta unikalna mapa została przygotowana na zlecenie Dyrekcji Lasów Państwowych z przeznaczeniem na Wystawę Światową w Nowym Jorku w 1939 r. Polski pawilon na tej wystawie został otwarty 3 maja 1939 r., w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przed wejściem do budynku stanął pomnik króla Władysława Jagiełły, który zresztą stoi w Central Parku do dzisiaj. Wśród eksponatów wystawionych w polskim pawilonie były także trofea łowieckie. Korespondowała z nimi doskonale mapa, przedstawiająca rozmieszczenie zwierzyna w naszym kraju. W lewym górnym rogu została ona opatrzona łacińskim napisem, który w polskim tłumaczeniu brzmi: Polska – wielkie królestwo obfitości lasów, raj polowań. Zachwyca widokami przyrody i historią dawnego kraju. Podróżnym życzliwa i gościnna. Obraz geograficzny A.D. 1938. Napis nie pozostawia wątpliwości, co do intencji autorów mapy – chodziło o reklamę Polski, jako celu wypraw łowieckich.

A jednak swojego szczytnego celu prezentowana mapa nie zrealizowała, albowiem cały nakład został zniszczony przed otwarciem Wystawy. Ocalało tylko kilka egzemplarzy. Chcąc zrozumieć, co się stało należy przyjrzeć się dokładnie rysunkom umieszczonym na lewo i na prawo od zachodniej i wschodniej granicy Polski. Pierwszy pokazuje stwory przypominjące świnie, maszerujące krokiem paradnym z rękoma podniesionymi w hitlerowskim pozdrowieniu. Drugi natomiast pokazuje rosyjski pluton egzekucyjny w charakterystycznych budionówkach. Do tego napis po łacinie wschodnie tereny zamieszkałe przez ludożerców. Trudno się dziwić, że tego typu propaganda, aczkolwiek prorocza, nie spodobała się naszym sąsiadom, a ich ambasadorzy interweniowali u polskich władz domagając się, skutecznie, wycofania feralnej mapy.

Bardzo dziękuję p. Andrzejowi Arcimowiczowi za udostępnienie elektronicznej wersji mapy
i p. Bohdanowi Jasiewiczowi za szereg cennych informacji wykorzystanych w tym materiale.

> Artykuł J. Wiśniewskiego i B. Roźmiarka, „Oryginał „Mapy Lasów Polskich”..."

Copyright © 2024. Witold Daniłowicz - Wszelkie prawa zastrzeżone                                                                  Wykonanie strony - Andrzej Otrębski