^Na górę strony

nag10c

Witold Daniłowicz

wd2a

Prawa autorskie

Wszelkie elementy serwisu (teksty, zdjęcia, filmy, grafika) podlegają przepisom ustawy z 4.02.1994. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody jest zabronione.

Ciekawostki

Saga rodu Jankowskich

Kilka lat temu wpadł mi w ręce artykuł poświęcony rodzinie Jankowskich z Dalekiego Wschodu, zamieszczony w Intelektualiach Myśliwskich. Ta wręcz nieprawdopodobna historia mnie zauroczyła. Polski szlachcic z Lubelszczyzny, zesłany na Syberię za udział w Powstaniu Styczniowym, osiada w Kraju Nadmorskim (niedaleko Władywostoku) gdzie zakłada wzorowe gospodarstwo, w którym hoduje konie i jelenie, oraz zakłada plantację żeńszenia. Jest wspaniałym myśliwym i walczy z bandami chińskich rozbójników. Staje się lokalnym bohaterem, który dzisiaj we Władywostoku ma pomnik i muzeum. Rodzinną tradycje kontynuuje jego syn Juriij, który na początku lat dwudziestych organizuje lokalną samoobronę przed nadciągającymi bolszewikami. Po zwycięstwie czerwonych ucieka wraz z cała rodziną do Korei Północnej, gdzie zaczynają gospodarkę hodowlano-łowiecką od nowa. Zajęcie Korei przez Armię Czerwoną powoduje, że Juriij i jego syn Walery, lądują w łagrach.

Wszystkich myśliwych, a zwłaszcza tych, którzy interesują się historią i Dalekim Wschodem, zachęcam do lektury wspomnianego już artykułu A. Dobiecha i P. Śliwińskiego z Intelektualiów Myśliwskich. Bardzo ciekawy jest też monolog Walerego Jankowskiego, opublikowany przez E. Lickiewicza w wydawanych w Brześciu Echach Polesia. Książkę Jurija Jankowskiego pt. „Pół wieku polowań na tygrysy” wydało niedawno po polsku wydawnictwo Atra World pt. „50 lat życia w tajdze”. Czytających po rosyjsku zachęcam do zdobycia dwóch tomów zawierających niesamowite wprost opisy przygód łowieckich członków rodziny Jankowskich: Michaiła, Jurija i Walerego Jankowskich „Nenuni. Dalekowschodnia odyseja” (Ненуни. Дальниевосточная одиссея) i Walerego Jankowskiego „Od Sidemi do Nowiny. Dalekowschodnia saga” (От Сидеми до Новины. Дальниевосточная сага). Bardzo ciekawy jest również poświęcony tej rodzinie film z serii Rosjanie bez Rosji (Русские без России), w reżyserii i z komentarzem Nikity Michałkowa, dostępny na YouTube.

> Jankowscy - mysliwi Dalekiego Wschodu.pdf

> zapomniane nazwisko - Dynastia Jankowskich.pdf

> Michał Jankowski i jego potomkowie.pdf

> youtube.com/watch?v=sS4_sUacv98 - Русские без России - Фильм Янковские

> Rodzina Jankowskich - album

>S. Bergman, In Korean Wilds and Villages

 

 

Copyright © 2024. Witold Daniłowicz - Wszelkie prawa zastrzeżone                                                                  Wykonanie strony - Andrzej Otrębski