^Na górę strony

nag10c

Witold Daniłowicz

wd2a

Prawa autorskie

Wszelkie elementy serwisu (teksty, zdjęcia, filmy, grafika) podlegają przepisom ustawy z 4.02.1994. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody jest zabronione.

Ciekawostki

Pasym

Ciekawostka myśliwska w kościele protestanckim.

Niedaleko mojego domu na Maurach leży miasteczko Pasym. Co roku, w trakcie wakacji, w miejscowym kościele protestanckim odbywają się tam wspaniałe koncerty muzyki organowej. W ostatni weekend wybrałem się tam z żoną. Byliśmy zachwyceni. Przy okazji natknąłem się na ciekawostkę myśliwską – na środku kościoła ze stropu wisi medalion byka jelenia wykonany w drewnie, z autentycznym porożem. Sposób wykonania przypominał mi podobne dzieła z XVII w. widziane w Austrii. Powód zawieszenia medalionu w tym miejscu ginie w pomroce dziejów. Zgodnie z miejscową tradycją jeleń (ten sam?) wpadł do kościoła w trakcie budowy i to właśnie zdarzenia upamiętnia wiszący wieniec.
Wizytę w Pasymiu polecam wszystkim, którzy w trakcie wakacji (i nie tylko) będą na Mazurach. To piękne średniowieczne miasteczko ma długą historię, o której opowiada załączony dokument, pobrany ze strony miejscowego kościoła protestanckiego (http://www.pasym-parafia.pl/). Na uwagę zasługuje zwłaszcza fascynująca relacja o zgodnym współżyciu i wzajemnym wspieraniu się protestantów i katolików. Na tej samej stronie można znaleźć program koncertów. Zamieszczone zdjęcie kościoła protestanckiego pochodzi z tej samej strony.

> historia Pasymia

Copyright © 2024. Witold Daniłowicz - Wszelkie prawa zastrzeżone                                                                  Wykonanie strony - Andrzej Otrębski