^Na górę strony

nag10c

Witold Daniłowicz

wd2a

Prawa autorskie

Wszelkie elementy serwisu (teksty, zdjęcia, filmy, grafika) podlegają przepisom ustawy z 4.02.1994. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody jest zabronione.

Ciekawostki

Dropie

Na początku swojej kariery myśliwskiej miałem przyjemność polować na dropie w Kazachstanie. Ptak ten, a nawet jego nazwa, były mi wtedy zupełnie obce. Dopiero później doczytałem, że ostatni drop w Polsce był widziany jeszcze w 1986 r. w Wielkopolsce! Z tym większym zainteresowaniem przeczytałem artykuł S. Kubickiego w Łowcu Polskim z 1900 r. (zob. poniżej) o technikach polowania na te wyjątkowe ptaki. W jednej z niemieckich publikacji znalazłem natomiast dwa zdjęcia pokazujące rezultat udanego polowanie na dropie w 1910 r. na Kujawach. Można się domyślać, że było to polowanie zbiorowe, o którym pisał Kubicki. Jak wynika z artykułu zamieszczonego na blogu CrazyNauka (zob. link poniżej) ptak ten nadal odwiedza nasze strony.

> S. Kubicki, Kilka słów o polowaniu na dropie, Łowiec Polski 3 i 4, 1900

> https://www.crazynauka.pl/do-polski-wraca-ogromny-ptak-drop-to-prawdziwa-sensacja/

Copyright © 2024. Witold Daniłowicz - Wszelkie prawa zastrzeżone                                                                  Wykonanie strony - Andrzej Otrębski