^Na górę strony

nag08b

Witold Daniłowicz

wd2a

Prawa autorskie

Wszelkie elementy serwisu (teksty, zdjęcia, filmy, grafika) podlegają przepisom ustawy z 4.02.1994. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody jest zabronione.

Film: Franciszek Kalisz - powstaniec 1863 r.

Załączony amatorski film jest opowieścią o moim pra-pradziadku, Pawle Kaliszu, ziemianinie z radomskiego, który w Postaniu Styczniowym walczył u boku swojego szwagra, legendarnego dowódcy powstańczego, pułkownika (później generała) Dionizego Czachowskiego.

Po upadku Powstania Paweł Kalisz został wywieziony na Sybir, skąd został uwolniony w niecodziennych okolicznościach i wrócił do swojego rodzinnego majątku po 7 latach katorgi. Narratorem tej fascynującej historii jest potomek innego uczestnika tamtych walk powstańczych, leśniczy z Suchej k. Białobrzeg nad Pilicą, p. Tadeusz Brodziak. Więcej informacji nt. grobów powstańczych pokazywanych na filmie zob. > http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=a24

Drugą część film stanowi opowieść o wnuku Pawła Kalisza, moim dziadku po kądzieli, Tadeuszu Przyłęckim i jego żonie Zofii z Doskowskich, mojej babci. W filmie prezentowane są również pozostałości majątków rodzinnych - Stawiszyna i Branicy, k. Białobrzeg. Narratorem tej części filmu (i inicjatorem powstania całości) jest wieloletni proboszcz miejscowej parafii w Jasionnie, ks. prałat Zdzisław Wołos.

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2023. Witold Daniłowicz - Wszelkie prawa zastrzeżone                                                                  Wykonanie strony - Andrzej Otrębski